Kuidas saada mees teraapiasse või meeste suurimad hirmud?
Posted on: november 6, 2024Seda küsimust küsib vastuvõtul umbes 80% naisi. Olgu, võrdõiguslikkuse huvides, viimasel ajal küsib naiste kohta 20% mehi sama küsimuse. Igapäevaelus tunnevad peamiselt naised, et nende elukaaslased vajaksid psühholoogilist abi. Mehed muidugi nii ei arva. Nad loomulikult mõistavad, et neil on raske, kuid abi küsimise suunas ei mõelda, see pole isegi variant. Mehed on õppinud, et üksi tegutsemine tundub turvalisem. Paraku omaette tegutsemine hoiab paljusid mehi üksinduses, isegi pere keskel. Hirmud ja eelarvamused abi vastuvõtmise ja seega ka teraapia osas aga kahjuks on suuremad.
Selline suhtumine jätab mehe lõpuks ilma olulistest ressurssidest nagu tugev vaimne tervis, sisemine tasakaal ja kvaliteetsed suhted ning paneb jätkusuutliku elu küsimärgi alla. Rahulolematus kujuneb lõpuks etteheideteks ning kibestumiseks, et kõik on mehe õlul ja keegi ei aita. Järgnevalt toon välja peamised põhjused, miks mehed teraapiat väldivad ning soovitused, kuidas neid sellest seisunist välja saada.
Meeste 6 teraapiahirmu
Teraapiakartlike meeste kaitseks ütlen, et see hirm pole neile loomulik. Nad nad pole sellistena sündinud. See olukord on kujunenud ühiskonna hoiakute ning isiklike traumade tulemusena. Nüüd kõigest lähemalt.
1. Sotsiaalne stigma ja häbi
Meeste hirm, et neid peale teraapiasse minemist peetakse nõrgaks või koguni hulluks paneb paljusid pigem muredest vaikima kui abi otsima. Nad KARDAVAD, et TEISED arvavad, et nad on siis rahvakeeles „pehmod“. Rõhk on sõnadel KARDAVAD ja TEISED. Tegelikult antakse selline hinnang endale ise ka. „Ma ei ole mingi hull, et peaksin mingisse teraapiasse minema“ on üsna tavaline sellise mehe lause.
2. Positiivsete näidete puudumine
Enamus meestel pole häid näiteid ja eeskujusid, kuidas teraapia aidata saab. Arvatakse, et keegi tuttavatest pole teraapias käinud. Tegelikult muidugi tuntakse selliseid mehi küll, kuid keegi lihtsalt ei tea, et nad teraapias käivad. Sama olukord nagu meestearsti juures käimisega. Käinud on paljud – keegi ei tunnista.
Vahel usutakse, et teraapia on manipulatsioon või pettus. Kuna psühholoogiat ei saa katsuda, alla neelata või sisse määrida, tundub see neile ebausaldusväärne. Tihti on see ka nende kurb elukogemus. Inimene, keda nad on kunagi usaldanud, on neid manipuleerinud ja infot nende vastu ära kasutanud. Sageli kardetakse, et suhteprobleemide korral valib terapeut naise poole või hakkab liigselt õpetama.
3. Hirm enesepaljastuse ees
Mõned mehed kardavad, et teraapia toob pinnale nende kõige sügavamad emotsioonid ja isiklikud probleemid, mis on hirmutav ja ebamugav. Eriti, kui neid emotsioone ise ei osata juhtida, kardetakse või arvatakse, et neid polegi. Samal ajal on hirm, et äkki selgub, et nad on siiski olemas ja oh seda häbi siis. Nagu ütles üks klient peale pisarateni avameelset vestlust: „Oh kurat, oli seda nüüd vaja“. Meeste maailmas on tunded segavad nähtused ja neid tuleb allasuruda. Kui ei õnnestu, tuleb kasutada erinevaid suu kaudu manustamisi või sporditegemist sellise tasemeni, et enam midagi mõelda ega tunda ei suuda.
4. Suutmatus abi vastu võtta, kui isikuomadus
See on üldjuhul lapsepõlvetrauma tulemus, mis ei võimalda ei abi küsida, ei pakutavat abi vastu võtta. Isegi kallistust või armastust ei oska sellised inimesed vastu võtta. Suure tõenäosusega õpetas kurb lapsepõlvekogemus meest, et abi ei tule kuskilt ja seda pole mõtet lootagi. Kuna toetust polnud niikuinii tulemas või selle palumist , vastuvõtmist häbistati, siis otsustas kunagine väike poiss selle abiküsimise teema enda jaoks igaveskes sulgeda.
5. Aja- või rahapuuduse ettekääne
Mehed võivad näha teraapiat, kui aega- ja rahanõudvat kohustust, mis vajab pühendumist ja on seega tülikas ning alati valel ajal. Nagu ärevushoogudega istumine ja läbipõlenuna töövõimetu olemine oleks suur alternatiivne aja või raha kokkuhoid. Nii valitaksegi muud prioriteedid ja pisiasjad, et mitte seda aega leida. Reaalsuses keegi klientidele ajakava ei dikteeri ja koostöö on kokkuleppel.
6. Enda probleemide vähendamine
Tihti arvatakse, et nende probleemid pole piisavalt tõsised, et nendega teraapiasse minna. See on klassika. Ka arsti juurde ei hakka mehed minema mingi „pisiasjaga“. Nad usuvad, et peaksid ise oma murekohad ära lahendama ilma välise abita ja osad probleemid saavad üldse ise korda. Sellel on evolutsioonilised juured, sest kui iga kriimuga teeksid sõdurid sõjas paanikat, ei oleks ühelgi kodul kaitsjat. Meie aga räägime rahuajast. Psühholoogilistes küsimustes peab tõdema, et meeste võime arusaada, milline probleem on pisiasi ja milline mitte – pole just nende tugevaim külg.
Eelmisel aastal registreeriti Eestis 193 enesetappu, millest 147 olid mehed. Need lood, mida ma ise lähemalt tean on kahjuks sellised, mis põhinesid kõik mehe enda peas ettekujutaud kõige mustematele stsenaariumitele, rõhk on sõnal “ENDA PEAS” ja “ETTEKUJUTATUD”. Olen kindel, et neid stsenaariume kellegiga ei jagatud. Kaua pisiasjaks nimetatu võib ühel hetkel kasvada suuremaks, kui mees hallata suudab…
11 viisi, kuidas mees teraapiasse aidata
Omades 15 aastast teraapia ning coachingu kogemust võin öelda, et mehed tahavad teraapias/coachingus käia küll! Neile see meeldib! Nagu üks mu klient ütles: „Need ju ongi need tõelised meeste jutud“. Panen kohe jutu alguses lati õigesse kohta. Harvard Business Schooli uuringu järgi omavad miljardilise kuukäibega ettevõtete juhtidest 22% isiklikke terapeute ja 32% coache! Kui mõni mees räägib, et teraapias või coachingus käivad pehmod, siis pole tema argumendid pädevad.
Tegelikkuses on mehe süda tihti õrnemgi, kui naisel. Tal on palju hirme ja lahendamata lapsepõlvemälestusi. Naise surve seostub tal automaatselt ema survega lapsepõlves või õpetajate survestamisegi, kes olid ka naised. Sealt tema protest alguse saabki. Meest ei saa suruda, saab vaid veenda või talle nutikaid väljakutseid esitada. Ta võtab naiselt infot vastu ainult siis, kui tunneb, et naine on tema poolel ja on tema sõber. Kuidas siis saada seda jääd liikuma?
1. Loo usaldus ja turvaline ruum ning ole kannatlik
Ära survesta ega sunni – mees peab sind usaldama, kui nõuandjat. Kui oled ise pinges, ei oska kuulata ning käid agressiivselt peale – lähed mehe peas automaatselt „mine ise teraapiasse“ kategooriasse. Vestlusi tuleb alustada õrnalt ja tuge pakkuvalt. Võid öelda näiteks: „Olen sinu jaoks olemas ja tahan, et sul oleks võimalus oma mõtteid kellegagi jagada.“ Kui mees tunneb end sinu poolt aktsepteerituna, võib ta kergemini avada end ka terapeudile.
Naine peab rääkima seda läbi oma tunnete ja mina vormis: „ma olen mures sinu vaimse tervise pärast; mul on hirm sinu pärast; ma näen, et sul on raske, sul on ärevus, depressioon, läbipõlemine, liiga suur pinge“. Mõnel mehel on sedasi veidi kergem otsust langetada, teeb ta seda ju suuresti ka „naise jaoks“ J Kui sa talle seda rahulikult rääkida ei suuda, siis soovitan muidugi ise teraapiast läbi astuda.
2. Selgita teraapia protsessi ja eeliseid
Aita mõista, et teraapia pole ainult probleemide jagamine, vaid ka oskuslik juhendamine ning uute küsimuste esitamine, mis võimaldavad luua selgust ja uusi vaatenurki. Selgita, et professionaalne terapeut peab kinni konfidentsiaalsusest ja ei anna hinnanguid. Välimuse küsimustes mees ju kasutab peeglit. Sisemaailma teemades on seda peegeldust ka vaja. Ütle, et ta ise ei pea midagi rääkima ega tegema, küll terapeut juhib vestlust ja küsib mida vaja ja mis peamine – on alati tema poolel.
Mehele, kes on rohkem ettevõtlik, võiks soovitada coachingut, sest seal on fookus eesmärkidel ja ei kaevata minevikus. Osad mehed käivadki pigem coachingus, et vältida teraapiat. Vahel juhtub, et neid tuleb sealt siiski teraapiasse suunata , aga vahel on ka vastupidi. Ikka selleks, et saada parim tulemus konkreetse inimese lugu arvestades.
Osadel meestel on raske end just mehele avada (sisemine konkurents). Sellisel juhul on lahendus – võib minna naise juurde teraapiasse. Teised mehed on jälle olnud liigagi palju naistest ümbritsetud, isaga suhet pole ka olnud ja vajavad just mehega arutamist – seda soovitagegi.
Tihti ei teata, et psühhiaatril ja terapeudil on vahe. Seda tasub ka üleselgitada.
3. Tekita alternatiivne mõtteviis
Kui kuuled mehelt tihti fraase nagu „Mehed ei nuta“ või „Igaüks peab oma probleemidega ise hakkama saama“, siis aita teie peres luua kaasaegsem lähenemine. Selgita, et tugevus ei tähenda oma probleemide kartmist ja varjamist, vaid hoopis julgust ning otsustavust otsida abi, kui see on vajalik ja veel võimalik. Võid öelda: „Sa saad ise hakkama küll, kuid on vaja veidi nippe juurde saada, sa ei saa ju kõike maailmas ise teada või osata“. Tegelikult meestele sobib lähenemine: probleem on-probleem tuleb lahendada-probleemi enam pole. See on mehelik. Tuleta talle seda meelde. Probleemi eitamine – ei ole mehelik.
Meestele meeldib valik, siis nad ei tunne end survestatuna. Seega võid talle lauanurgale jätta nimekirja erinevatest terapeutidest või coachidest, meestest ja naistest, et ta saaks ise otsustada ja tunda, et ta otsustas kõik ise 🙂
4. Kinnita, et teraapia on hea võimalus, mitte kohustus
Teraapiasse minek ei tähenda elu muutmist või iganädalast kohustust, süsti seal ei tehta. Mõned inimesed vajavad ainult paari kohtumist, et tunda end paremini ja leida uusi lahendusi. Alati võid lisada: „Mina ei oska sind aidata ega suunata nendes meesteteemades, aga olen sinu pärast väga mures ja tahaksin sind väga näha positiivsena, rõõmsana, aga otsusta ise.“ Mehe jaoks on oluline, et teraapia mõte tuleks temalt endalt ja ta ise valib, millal minna.
5. Empaatia ja aktiivne kuulamine
Mehe toetamisel on oluline, et naine pakuks aktiivset kuulamist ja empaatiat. Kui mees räägib oma tunnetest või probleemidest, on hea vältida koheseid lahendusi ja nõuandeid. Las mees tunneb, et teda kuulatakse ja mõistetakse, ilma et talle lahendusi peale surutakse ja õpetatakse. Lihtne „ma mõistan“ või „ma tahaks aidata, aga ei oska“ võib tema jaoks olla rahustav ja lohutav.
Meestega suhtlemise kuldreeglid:
- Üks teema korraga (ka selles artiklis mainitud punktid!)
- Rahuliku tooniga
6. Näita ise eeskuju ja käi ise teraapias
Kui naine ise on kogenud teraapiat on see parim argument. Kui mees näeb, et oma naine või lähimad inimesed pöörduvad abi saamiseks spetsialisti poole, on tal lihtsam mõista, et teraapia on loomulik osa kaasaegsest elust. Kindlasti ära suhtle mehega stiilis, et sina oled valge, pehme ja karvane, aga temal on midagi viga. Nii see pole kunagi. Ole eeskujuks ja ta hakkab varsti ise huvi tundma, kuidas sa selliseks mõnusaks ja tasakaalukaks armsaks inimeseks oled saanud 🙂
7. Rõhuta eneseväärtustamise tähtsust
Kuna mehed usuvad, et teraapia tähendab nõrkust, siis tuleb see väide ümber lükata. Maini mehele, et suisa vastupidi, see on julguse, enesest lugupidamise ning eneseväärtustamise tunnus. Võid ka lisada: „sa oled ju nii tark mees, sul pole ju midagi karta ega kaotada – võita aga küll, saad sealt uusi kasulikke vaatenurki ning oskust oma emotsioone juhtida“. Nagu füüsiline tervis vajab tähelepanu ja hoolt, nii vajab ka vaimne heaolu regulaarset hoolitsust. Kinnita, et tema endaga tegelemine aitab mitte ainult teda, vaid loob turvalisema keskkonna ka lähedaste jaoks. Tuleta võrdluseks meelde näiteid, kus ta ostab teenuseid sisse: juristilt, raamatupidajalt, autoteeninduselt, ehitajalt, kullerilt jne. Teraapia või coaching on täpselt sama loogikaga, ainult et hoolduses on ta ise, tõsi küll, ise peab ka kaasa aitama.
8. Soovita proovikohtumist
Mõnikord on raske teha pikaajalist kohustust nõudvat otsust. Las tuleb proovikohtumisele – see tähendab vaid üht visiiti, ilma kohustuseta uuesti tulla. Ühest kohtumisest piisab, et tekiks esmamulje, kas spetsialist sobib. Päris hästi toimib kingitus – kingitakse 1 vastuvõtt ja kui meeldib, käib ise edasi. Vahel on hea lahendus ka online seanss.
9. Toeta avatud suhtlusviisi ka igapäevaleus
Maini vahel mehele, et ta võiks jagada oma päris tundeid ja mõtteid ka kodus või sõpradega saunalaval. Nagu ütles üks klient: „poisid saunas sellistest teemadest ei räägi, aga mehed räägivad“. See loob avatuma ja ausama suhtluskultuuri. Näiteks ka kui vanade sõpradega mees selliseid teemaisid rääkida ei saa, siis proovigu uute sõpradega. Kuna paljud mehed pole sellist suhtlust kunagi varem kogenud,siis tuleb talle seda ette näidata. Kõige parem on seda teha läbi küsimuste: „Kui sa tegid/kogesid …., siis mis tunnet see sinus tekitas“? Rõhk on sõnal „tunnet“. Lase mehel rääkida ja kogeda turvalist hinnangutevaba jagamist. Võid öelda: „Muidugi sa saad ise hakkama. Aga abiga saad 10 korda kiiremini ja saad juurde nippe, et järgmine kord ise targem olla“.
11. Provotseerivad väljakutseid esitavad küsimused
Nagu eelnevalt mainitud, on mehed ülimalt tundlikud ja õrna hingega. Mida karmim kest, seda õrnemat hinge ta kaitseb (#siil, #kilpkonn jne.). On aga teistsuguseid mehi, neid kes on harjunud karmima lähenemisega. Neile meeldib, kui neid torgitakse, esitatakse väljakutseid ja provotseeritakse. Ka neile on midagi. Siin on valik provotseerivaid küsimusi, mida esitada heal päiksepaistelisel päeval, malbe sõbraliku naeratusega:
- Mida sa kardad? Sa oled ju mees, sa ei tohiks küll midagi karta? J
- Mis on kõige hullem, mis võib juhtuda? Mida sul kaotada on?
- Tahad sa tõesti öelda, et sa oled vaimselt tasakaalus ja naudid elu, ütle naudingu % 1-10?
- Milline on sinu enda tegevuskava, et sellest olukorrast välja tulla?
- Kui sa oled nii tark ja tasaakalus, miks sa siis karjud, solvud, armukade oled, kardad vms.?
- Maailma tippsportlased ja ettevõtjad käivad coachingus ja teraapias, miks sinul ei kõlba käia? (enne seda võid ise ChatGPT-lt neid küsida ja saada sealt pikk nimekiri inimeste nimedest)
- Kas sa tahad, et su lapsed oleksid samasuguste omadustega nagu sina?
- Kui see veel 3 aastat nii kestab, mis siis sinust/meist saab?
Kokkuvõtteks
Mehe toetamine teraapiasse minemisel nõuab mõistmist ja kannatlikkust. Võtmeks on usaldus, mis aitab murda meeste suurimaid hirme nagu enese avamine ja haavatavus. Esimene samm mehe teraapiasse või coachingusse aitamisel on mõista, et mees mitte ei taha minna vaid pole kvaliteetselt ning survevabalt informeeritud ja kardab. Teine samm on ise olla talle turvaline ja usaldusväärne sõber. Nii saab ta võibolla elu esimese eneseavamise positiivse kogemuse. Minu statistika ütleb, et 99% mehi on peale teraapias või coachingus käimist rahul ja hirm selle eest kadunud.
Martin Kruusvall